Árpád Forgó
FORMULA


17.05 - 10.06.2023
Zapraszamy na wernisaż w środę, 17 maja 2023 r
o godzinie 19.

Najnowsza wystawa Arpada Forgo w Galerii Milano to efekt dwumiesięcznego pobytu artysty w rezydencji Jardin Rouge w Maroku. Po powrocie do domu, pełen twórczych inspiracji, stworzył nowy cykl obiektów specjalnie na ten pokaz.
Galeria nawiązała współpracę z Arpadem w 2011 roku, kiedy uczestniczył w Programie Wyszehradzkich Rezydencji Artystycznych w Warszawie.
W ostatnich latach prace Árpáda Forgó były szeroko prezentowane, w tym na wystawach indywidualnych w Anya Tish Gallery w Houston i Schlieder Contemporary we Frankfurcie, a także na wystawach zbiorowych w Ludwig Museum i Vasarely Museum w Budapeszcie, w Museum Ritter, Galerie Biesenbach w Kolonii., a także w Waldenbuch / Niemcy/. Autor uczestniczył w kilku programach rezydencji artystycznych prestiżowych instytucji i organizacji, takich jak Mark Rothko Art Center Daugavpils na Łotwie oraz Josef and Anni Albers Foundation w Connecticut w USA. W latach 2019-2020 był stypendystą Fundacji Pollock-Krasner.

Wystawa FORMUŁA to seria ostatnich prac artysty łącząca ideę poprzednich cykli symetrycznych prac domkniętych w przestrzeni prostopadłościanu i ostatnich  projektów z wykorzystaniem metody kształtowania płótna. Tytuł wystawy nawiązuje do stosunku artysty do malarstwa: pracy z modułowością i eksperymentowania ze zmiennością kształtów w ramach z góry określonego systemu, reguł. W najnowszej serii modułowe kompozycje z wykorzystaniem formowanego płótna są ograniczone liniami figury  prostokąta, skutkiem czego, w obrębie każdej z prac, pojawiają się liczne kolizje przeciwstawnych cech jej elementów: miękkich i twardych, ostrych i łagodnych, płaskich i przestrzennych, błyszczących i matowych, widocznych i ukrytych. Prace delikatnie balansują na pograniczu malarstwa i rzeźby.
Árpád nieustannie kwestionuje percepcję widza zarówno poprzez rodzaj ukształtowania płaszczyzny, jak i wykorzystany w pracach materiał. Można by mylnie pomyśleć, że obiekty wykonane są z ceramiki, szkła czy skóry, a tymczasem Forgo wykorzystuje tradycyjne materiały, takie jak płótno , drewno oraz farby akrylowe.
Pomimo często stosowanych w twórczości artysty ostrych, geometrycznych i architektonicznych kształtów, jego wyjątkowe prace oferują widzowi swoistą intymność i w sposób wrażliwy odnoszą się do przestrzeni.

 

Sponsorzy wydarzenia:
Instytut Liszta  Węgierskie Centrum Kultury Warszawa


Firma transportowa Raorg TransLOG Kft

Zapraszamy na wirtualny spacer po galerii
Odwiedź nas na Facebook'u

instagram