aktualnościJarosław Puczel

Paweł Kałużyński

Maria Kiesner

Marta Kochanek


Robert Motelski


Wiktor Jackowski

 

19.06. - 09.07.2024

SWOISTE PRZESTRZNIE
Wystawa  grupowa malarstwa, w której udział wezmą: 

Wiktor Jackowski
Paweł Kałużyński
Maria Kiesner
Marta Kochanek
Robert Motelski
Jarosław Puczel

 

SWOISTE PRZESTRZENIE, to tytuł nadchodzącej wystawy w naszej galerii. Do udziału w niej zaprosiliśmy sześciu artystów, których zapytaliśmy, czym jest dla nich swoista w przestrzeń w malarstwie? Dla każdego z nich ma ona bowiem odmienne znaczenie, mniej lub bardziej dosłowne, dla niektórych wręcz filozoficzne.

 

Jarosław Puczel, to mistrz budowania tajemniczych prac, pokazywania nieoczywistych relacji, gdzie tak jak to w życiu, rzadko coś jest albo czarne, albo białe. To malarz filozoficzny. Przestrzeń tworzy sam odbiorca, jego duchowość.  Puczel pokazuje jak pogmatwane są nasze losy, uczucia, jak wciąż tęsknimy za miłością i spełnieniem. Przedstawione na obrazach postaci są zamyślone, daleko od „ tu i teraz”. Patrząc na nie zastanawiamy się o czym mogą myśleć, jaki jest stan ich uczuć.

Dla Roberta Motelskiego to nie człowiek, ale relacja z przyrodą wydaje się być najważniejsza. To temat jego prac, a zarazem rodzaj życiowej fascynacji. Wiadomo, jak ważne jest bycie sam na sam z naturą kiedy po silnym stresie lub natłoku zajęć potrzebujemy „ resetu”. To nasza niezmienna ostoja, relacja, która nie zawodzi. U Roberta swoista przestrzeń to relacja człowiek- natura, to człowiek wobec kosmosu. Zachwyt nad absolutem świata.

Maria Kiesner „swoistą przestrzeń” tworzy między elementami architektury / na ogół modernistycznej/, z nieboskłonem, z taflą wody, drzewami, zaroślami. Silny błękit nieba kontrastujący z wyrazistymi cieniami wzmacnia poczucie radości i pozytywnej energii płynącej z obrazu. Kiedy pojawiają się chmury rośnie dramaturgia obrazu. Linie stają się bardziej miękkie, przekaz staje się bardziej tajemniczy.

Marta Kochanek w obrazach inspirowanych  kolorowankami z dzieciństwa jest wierna swoim przekazom. To człowiek jest najważniejszy, to druga osoba, przyjaciel ma dawać poczucie życiowego bezpieczeństwa. Swoista przestrzeń dla Marty, to miejsca, w których jest nam dobrze, gdzie spędzamy wspólnie czas. Malarka w swoich pracach tworzy przestrzeń dla ludzkich relacji, przyjaźni i rozmów.

Paweł Kałużyński tworzy energetyczne obrazy o kontrastujących kolorach. Jego twórczość  to rodzaj powrotów do miejsc / tajemnicze , opuszczone, czasem zaniedbane, wiekowe ogrody, parki , sanatoria/, w których artysta czuł się spełniony, które budziły podziw, miejsc, które kojarzą się ze szczęściem, do których wracamy chętnie myślami, o których chętnie śnimy.

Wiktor Jackowski, czasem tematem jego pracy jest jedynie czysty pejzaż, często też  człowiek na łonie natury i jego relacja z nią. Na ogół jest to moment relaksu, czas na podziw nad pięknem natury. Jackowski pięknie i harmonijnie tworzy kompozycje swoich obrazów, potrafi oddać urok otaczającej go przyrody i przestrzeni.

 Zapraszamy na wirtualny spacer po galerii
Odwiedź nas na Facebook'u

instagram